Гігієна школяра. Постава

Мета: вчити дітей правильно ходити, сидіти, писати, стежити за поставою. Розвивати бажання бути здоровими і гарними. Виховувати бажання все робити правильно.

Матеріали: малюнки із зображенням дітей, які сидять і ходять правильно, і навпаки.

Учитель. Краса завжди зачаровує, дивує, привертає увагу. Ви не раз бачили показ високої моди, коли на подіум виходять гарні, стрункі юнаки й дівчата а також маленькі хлопчики й дівчатка і демонструють взірці одягу. Що їх об’єднує? (Відповіді дітей.) Усіх їх об’єднує те, що вони мають гарну поставу, легку ходу, струнку фігуру. Кожному приємно дивитися на цих людей і самому хочеться бути таким привабливим, чи не так? (Відповіді дітей.) А чому б і ні! Кожна людина хоче бути привабливою, гарно ходити, високо тримати голову. А хто ж заважає? Людина сама собі господар, саме від неї залежить, чи матиме вона гарну поставу, легку ходу, чи ходитиме зігнута і, втягнувши голову в плечі, човгатиме ногами. Бо від постави залежить не лише краса, а й здоров’я людини. А щоб допомогти дітям вирости здоровими, вчителі у школі, а батьки вдома навчають своїх дітей правильно стояти, сидіти за столом, ходити і працювати. Так-так! Не дивуйтеся! Саме від того, як ви сидите сьогодні за партою, за столом чи на лавочці залежить ваша постава, ота краса, до якої всі дуже прагнуть. Тому вчителі так часто нагадують, щоб учні сиділи рівно, правильно, а під час письма наполегливо пропонують покласти «маленькі мішечки з тягарем» на голову, щоб змусити вас сидіти рівно, тримати спину, вирівняти плечі, підняти голівку, бо краса і здоров’я тісно поєднані між собою. А вчителі і батьки хочуть бачити своїх дітей здоровими, гарними і щасливими. Ось погляньте на ці малюнки! Тут показано, як треба правильно сидіти, а на інших малюнках показані ті діти, котрі нехтують правилами. Порівняйте їхні фігури. (Діти розглядають малюнки.)

А чому так трапляється, що дитина стає калікою і вже нічого не можна виправити? Вона горбиться, човгає ногами, криво ходить... (Відповіді дітей.) А все стається не в одну мить, а з часом. Ви ростете і розвиваєтеся, кожна кісточка займає своє положення у тілі, і поки діти маленькі, у них формується скелет, розвиваються м’язи. А хребет складається з багатьох хребців, що теж ростуть і розвиваються. Хребет формує поставу і ходу. Якщо він розвивається правильно, то людина виростає струнка, гарна, без дефектів, а коли дитина сидить криво, носить сумку весь час в одній руці, спирається грудьми на парту, то хребці займають неправильне положення, деформуються, а хребет викривляється. Це призводить до того, що людина стає кривобокою. Тоді вона страждає не лише від того, що має негарну поставу, погану ходу, але страждають у неї і внутрішні органи, вона часто хворіє. Ось чому, діти, треба змалку привчатися сидіти правильно, тримати рівно спину, голову не втягувати в плечі, а під час письма не спиратися на парту і не нахилятися до самого столу. Правил цих не так уже й багато, їх варто запам’ятати і весь час дотримуватися їх, тоді виростете здоровими і гарними.

Хлопчик.

Розкажу вам зараз, діти,
Дуже правила прості.
Як за партою сидіти —
Це потрібно у житті.
Як іде урок читання,
Книжку рівно покладіть,
Не сидіть, як знак питання,
Гарно плечі розведіть.
Спинку рівною тримайте,
Рук на книжку не кладіть.
Голову не нахиляйте.
Як окличний знак сидіть.

Дівчинка.

Будуть в вас здорові очі,
Швидко будете рости.
Хто здоровим хоче бути —
Вмій здоров’я берегти!
Зараз буде малювання.
Дуже любите? Авжеж!
Малювати є бажання,
Але правила є теж.
Сісти треба тут красиво,
Можна й стати за мольберт.
Не як-небудь — косо-криво,
Не складайтесь, як конверт.
Ніг не треба закладати,
Опустіть їх до землі.
Про здоров’я треба дбати,
Поки, діточки, малі.

Хлопчик.

На письмі сидіти важко,
Правил тут чимало є.
Хтось зігнувся, бідолашка,
Мало носом не клює.
І забув про все, до речі.
Животом на парту ліг.
І зібгав докупи плечі,
Ще й зсутулився, як міг.
А тим часом все страждає:
Шлунок стиснувся й болить,
Ще й печінка набрякає,
Селезінка аж пищить,
І не бачать добре очі,
Серце дрібно стукотить.
Кожен орган волі хоче,
У здоров’ї хоче жить.

Дівчинка.

А тому запам’ятайте
Дуже правила прості:
Спинку рівною тримайте —
Це потрібно у житті.
Буде гарною постава
І красивою хода.
Будь, дитино, вправна, жвава,
Не спітка тебе біда.
Бережіть здоров’я власне,
Поки є на це ще час,
Бо життя у нас прекрасне
І одне ж воно у нас!

Учитель. А хвороба людину не прикрашає. Тому, доки ви малі, вам треба більше рухатися, бігати, стрибати, займатися спортом, розвивати силу і спритність, робити ранкову гімнастику, загартовувати своє тіло. Особливо цьому сприяє плавання, бо у воді людина розпрямляється, тіло її лежить на воді, а кожен м’яз працює.

Недаремно народна мудрість каже: «У здоровому тілі — здоровий дух», «Здоровому все здорово!», і пам’ятайте пораду: «Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий!» Запам’ятайте це, діти, і виконуйте все, щоб вирости здоровими і гарними. А правила ці зовсім прості.

Правила записані на плакаті.

Правила

  • Сиди за партою рівно, не згинайся.
  • Не лягай на парту животом під час письма. Між ним і партою повинна проходити рука.
  • Не горбся під час ходи, держи спину рівною, не втягуй плечі, тримай голову високо.
  • Не носи портфель весь час в одній руді, краще користуватися ранцем.
  • Не сутулься, а розправляй плечі.
  • Займайся фізичними вправами, які посильні для тебе, і посильна фізична праця також не зашкодить.
  • Щодня роби зарядку, загартовуй своє тіло, корисне і обтирання холодним рушником, але все в міру!
  • Стеж весь час за тим, як ти сидиш, стоїш, ходиш.

І запам’ятайте, що життя і здоров’я у людини — одне. Бережіть себе, не вдавайтеся до поганих звичок. Їх дуже важко, а то й неможливо позбутися.

Ростіть здоровими та гарними!