Живи, моя мово, у серці народу
Красоткіна Надія Григорівна
Матеріали на допомогу вчителям початкових класів
Живи, моя мово, у серці народу Луцьк 1997
Рецензенти:
- Методист відділу початкового навчання і дошкільного виховання Волинського обласного навчально-методичного Інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів В. П. Романюк
- Вчитель початкових класів гімназії № 21 м. Луцька С. М. Ендрущук
Зібраний матеріал містить вірші та пісні про українську мову, її багатство та красу. Матеріал може бути використаний учителями початкових класів, української мови для проведення нестандартних уроків та свят у школі.
Від автора
Сьогодні наша Україна — незалежна і вільна, а її мелодійна і поетична мова стала державного і обов’язкового для всіх. Завдання вчителя — привернути до неї увагу людей, розкрити силу, красу. і велич української мови, її чарівність і неповторність, повернути повагу до українського слова, розкрити серця дітей для любові і краси, яка живе в ній.
Діти — завтрашній день нашої країни, їм жити і творити майбуття, а сьогодні ми повинні навчити їх любити свого Землю, свій рідний край, його народ і мову ту, що нам дала рідна Земля-Україна!
Бо хто ми без мови на рідній Землі? Німі раби, які виконують чужу волю? Ні! Настав наш час — вільно жити у світі, розмовляти своєю рідною мовою, творити власну державу і себе в ній. Хай же звучить рідна українська мова у світі, хай несе у широкий білий світ любов і злагоду, мир і щастя, чарівну пісню і задушевний вірш, здобутки науки і високу мораль у житті!
Сьогодні інтерес до рідної мови зростає не тільки серед українців, особливо серед тих верств населення, яке з тих чи інших причин втратило українську мову, як засіб вільного спілкування і розмовляє іншою, а й у міжнародному масштабі. Бо кожна людина знає, що тільки рідною мовою можна висловити найвищі і найщиріші почуття, сповна розкрити своє серце, щоб передати любов і щастя, горе чи смуток. А коли твоя мова така чарівна, мелодійна, щира і барвиста, піднесена і чиста, то гріх нехтувати нею...великий гріх перед Богом і Землею, яка дала нам її і щастя нею розмовляти.
А тому ми, вчителі, з дня в день несемо рідне слово до дитячих умів і сердець, вчимо любити рідну мову, дбати про її чистоту і красу не тільки на уроках, а й на позаурочних заходах : ранках, вечорах, святах...Бо ж багатство рідної мови захоплює і дивує, її щирість і дотепність, краса і чарівність викликає гордість, радість і щастя у серцях.
Бо ж як будемо знати свою рідну мову, значить поважатимемо себе, а будемо себе поважати, то і люди поважатимуть нас у цілому світі.
Отже проводимо свята, а яке свято без пісні та вірша? Тому я пропоную пісні та вірші про рідну мову, про її красу та багатство. Вчителі матимуть матеріал для роботи, а діти могли б читати вірші та співати пісні написані любов’ю і щирістю мого серця.
Ці пісні та вірші мали вже своїх виконавців: їх виконували вчителі та діти СШ № 11 під час проведення свят, а також учні інших шкіл.
- Рідна мова (вірш)
- А пісня плаче і сміється (вірш)
- Не цурайтесь мови (вірш)
- Пізнати світ (вірш)
- Він українець? (вірш)
- У кожного мова своя (вірш)
- Чарівні є слова (вірш)
- Яка наша мова (вірш)
- Мій рідний край (вірш)
- Бережімо! (вірш)
- Мово рідна моя, не мовчи! — пісня
- Мова у серці народу — пісня
- Прекрасні звертання — пісня
- Вчимо рідну мову — пісня
- Чарівні слова — пісня
- Весь Всесвіт — в мові (вірш)
- Весна (вірш)
- Світанок (вірш)
- Сад (вірш)
- Нестандартний урок з української мови на закріплення теми «Апостроф» у 1 класі
- Мово рідна моя, не мовчи! — сценарій свята рідної мови