Важко тому жити, хто не хоче робити

Мета: поглибити знання дітей про те, що праця — всьому основа. Розвивати інтерес до праці як засобу оволодіння новими вміннями та навичками. Виховувати любов до праці, старанність, наполегливість.

Обладнання: виставка дитячих виробів, малюнки до теми (на вибір учителя), активні словнички учнів.

Учитель.

Якщо ти хочеш завжди у достатку жити.
То поважай роботу, труд люби.
Старайся вчитися усе робити.
І як почав, то не лінуйся, а роби.
Щоб в світі жити радісно й щасливо.
Добро твори у світі кожну мить.
Робота, праця — це велике диво,
Вона людину учить в світі жить.
Довкола глянь! Он пташечка літає,
До квітів бджоли й оси понеслись.
Поживу кожен на обід шукає,
Бо хто не робить, той не їсть.
Так і в людей воно завжди буває,
Хто трудиться, достаток в того є.
Хто байди б’є, нічого не встигає.
Сам у житті своєму все псує.
Поглянь довкола — он будинки, школи,
Машини по дорогах їдуть вдаль.
Без праці не було б цього ніколи
Й нічого в нас не було би, на жаль.
Бо тільки труд людський — всьому основа,
Від нього і добробут, і прогрес,
Достаток в домі, у дітей обнова
І безліч рукотворних див, чудес.

Уявімо, що раптом ми не захотіли нічого робити... Зупинилися заводи і фабрики, ніхто не випікає хліб, бо немає з чого його пекти. Адже землю не обробляли, на полях нічого не сіяли... Лінувалися всі разом, а їсти хочеться, аж терпіти вже не сила. І що ж робити? (Відповіді дітей.) І на плодових деревах нема нічогісінько, бо плодожерка та інші шкідливі комахи погризли листя, урожаю немає... Ніхто не працював, не обробляв дерев... Навколо є трава та різні дикі рослини, і ніхто не знає, що можна їсти, а що ні, бо ніхто не вивчав природу, не писав книжок, ніхто їх не видавав — усі лінувалися. Та й для книжки треба стільки паперу, а де взяти? Лісу ніхто не садив, дерев не пиляв, ніхто не виготовляв папір... Усі лінувалися... Як ви гадаєте, що трапиться з таким суспільством? (Відповіді дітей.)

Так, настане крах. Є влучний вислів: «Хто не працює, той не їсть». А що ж будемо їсти, коли ніхто нічого не робить? Не лише їжі не матимемо, а й житла, бо ніхто не збудує будинків, не буде чим їх опалювати, не буде одягу, бо хто пошиє та й з чого? І що робити? (Відповіді дітей.) Отже, виявляється, що без щоденної наполегливої праці жодна людина не може обійтися, суспільство загине, бо всі ми залежні один від одного, один одному потрібні. А тепер розглянемо малюнки. Все це велика людська праця. (На малюнках зображені будинки, машини і т. д. на вибір учителя.)

Ви дійшли висновку, що треба працювати: «Не розбивши яйця, не спечеш яєчні» або «Без трудів не їстимеш пирогів». Народ наш дуже мудрий і працьовитий. Кожен клаптик землі він намагається засіяти, засадити деревами, ще й запаси на зиму зробити, бо зима довга — усе з’їсть. Привчати дітей до праці необхідно змалку, бо, як кажуть у народі: «Ранні пташки росу п’ють, а пізні слізки ллють». Чим раніше дитину привчають до роботи, тим краще для неї, бо що навчиться і що вмітиме, того за плечима не носити, а знання — це найлегша ноша. Хтось може мені заперечити, що, мовляв, є такі люди, котрі не працюють, а живуть у достатку. Людина повинна працювати, бо інакше вона житиме за чийсь рахунок, сидітиме у когось на шиї. А хто повинен вас годувати все життя? (Відповіді дітей.) Доки ви ще неповнолітні, вас годують, вчать, одягають ваші батьки, держава, а далі ви повинні віддати той борг батькам і державі. На вас покладений обов’язок працювати і опікуватися своїми старенькими батьками. Цей обов’язок записаний і в Конституції України. Знайдіть його. (Діти зачитують.) Конституція — це Основний Закон нашої держави, що його треба виконувати, бо живете ви в людському суспільстві. Отже, ми ще раз переконуємось в тому, що треба працювати, бо у народі кажуть: «Праця чоловіка годує, а лінь марнує». Розумна людина намагається працювати, вчитися, щоб потім жити в достатку і щасливо. Тому запам’ятайте, що праця — всьому основа. «Не кайся рано встати, а кайся довго спати» — каже народна мудрість.

Учень 1.

У світі стільки є роботи,
Що й не перелічить.
До праці наберись охоти,
Щоб добре в світі жить.
Як на годину запізнився,
За рік не доженеш.
А як в дитинстві залінився,
То в старості пожнеш.

Учень 2.

А той, хто дбає, той і має
Свій хліб й до хліба теж,
Бо марно він часу не гає,
А трудиться без меж,
Коли ж без діла просидіти,
Чого навчишся ти?
Без діла можна одубіти
І сил не зберегти.
Без діла зразу слабне сила.
Відновить силу — труд.
Робота добрим людям мила.
Про це ти не забудь!

Учень 3.

А хто лінується робити,
Хто спав собі навстид,
Тому нелегко в світі жити.
Усім він вже набрид.
От там, де руки і охота.
То, що не говори,
В них добре йде уся робота.
З них приклад ти бери.

Учень 4.

А як натрудишся до поту,
Поробиш все умить,
То й поїси тоді в охоту
І можна відпочить.
Бджола мала, а й та працює,
І ти за труд берись,
Бо тільки дурень байдикує,
А дурнів — стережись.

Учень 5.

І хоч не зразу все вдається,
Не плач і не журись.
Долати труднощі прийдеться —
Ти знов за труд берись.
Не зупиняйсь на половині,
Все мусиш довести.
Потрібно знати це людині,
Щоб по життю іти.

Учитель. Щоб по життю іти, треба багато всього знати, вміти, працювати і вчитися щодня. І хоча ти вважаєш, що розумний і багато знаєш, та люди можуть знати ще більше, тому «Свій розум май, а в людей питай», каже народна мудрість. Ніколи не лінуйся вчитися. Для кожного з вас зараз найголовніше — це навчання. Нині без науки, без знання нових технологій людина не зможе рухатися далі. Щодня з’являється щось нове. Треба не лише добре вчитися, але й виховувати в собі силу волі, щоб змусити себе працювати, а свій розум — прагнути нових знань. А для цього треба позбутися ліні, що робить людину тупою і байдужою. А байдужість до себе — це найстрашніше, тоді в людини зникає гордість, їй однаково, що про неї говорять і думають інші. Вона опускається на саме дно, звідки їй важко, а іноді і зовсім неможливо піднятися. Така людина легко набуває поганих звичок, адже вона не хоче протистояти умовлянням тих, хто пропонує викурити цигарку, спробувати наркотики чи алкоголь. Їй запропонували і вона погодилася, бо відмовити «добрим дружкам» не може, оскільки не має своєї гордості, а далі поступово звикає і гине. Лінь і байдужість згубно впливають на людину. Це ви можете спостерігати у повсякденному житті, тому ніколи не будьте байдужими до себе і до людей. А зараз розгляньмо виставку. Тут є вироби, виготовлені руками наших дітей. (Вчитель демонструє вироби і називає, хто їх зробив. Діти коментують.)

Людина при великому бажанні може навчитися робити практично все. Хоча це не завжди просто. Але ви ніколи не опускайте руки при перших невдачах, а пробуйте ще і ще, доки у вас не вийде, адже ви це можете й у вас обов’язково вийде. Тому будьте горді, але не носіть у своєму серці гординю. Як ви гадаєте, що це означає? Гордість і гординя — це різні поняття чи ні? (Відповіді дітей.) Гордість — це почуття особистої гідності, самоповаги. А гординя (гордування) — це виявлення зневаги до оточуючих, пиха, чванство.

Тому запам’ятайте, що людина — господар своєї долі. Лише від неї самої залежить, по якій стежині в житті вона піде, тому що у кожного є вибір. Або працювати, жити чесно і праведно, любити і поважати себе, бути гордою людиною, але це важко, бо треба постійно працювати над собою. Або лінуватися, бути безвольним, байдужим до себе, втратити самоповагу і котитися під укіс. Це легко, не треба докладати зусиль, але тоді життя жорстоко обійдеться з вами і нічого в ньому не досягнете. Таким чином, людина стоїть перед вибором. І від того, який шлях вона обере, залежатиме усе її життя. Тому будьте обачні. Все як у казці: по одній дорозі підеш — у рай попадеш, а по другій підеш — зовсім пропадеш. А школа дає кожному з вас чарівний клубочок, що дасть вам добре жити лише за умови, що ви будете наполегливо працювати, любити і поважати себе, привчати себе вчитися вчитись. Отже, поміркуйте над цим, поговоріть зі своїми батьками, бабусями та дідусями, послухайте їхню думку і зробіть кожен для себе висновок. А до свого активного словничка запишіть прислів’я та крилаті вислови, які вам сподобались, і вживайте їх у своїй мові якомога частіше, бо вони вчать жити.

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Як придбати книгу?

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube