Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Придбати книгу

Дорога до школи
Бесіда для школярів про безпечне переміщення дорогою до школи та з неї

Мета: ознайомити дітей з тим, як правильно вибрати безпечну дорогу до (зі) школи. Розвивати спостережливість, бережне і уважне ставлення до свого здоров’я, вміння вибирати правильну дорогу. Виховувати звичку дотримуватися правил безпечного руху по дорозі до (зі) школи.

Учитель. Дорога до школи веде нас не лише до приміщення, а й до великої країни Знань, до світла, що так необхідне в житті кожної людини, щоб почувати себе повноправним господарем і громадянином, повноцінним членом суспільства. І доки діти малі, вони поспішають до своєї школи на навчання.

Учень.

Найкраща у світі — дорога до школи,
Бо ти у дитинстві простуєш по ній.
Її не забудеш ніколи-ніколи,
Вона, наче сонце, у долі твоїй.
Вона тебе кличе, як сонечко встане,
І співом пташиним вітає тебе,
І радістю щиро на тебе погляне,
Там небо всміхнеться тобі голубе.

Дорога до школи! У кожного вона своя, така знайома, що із заплющеними очима можеш по ній пройти! Та виявляється, що не завжди вона буває безпечною, оскільки комусь треба переходити проїжджу частину вулиці, комусь — залізничну колію, а ще комусь — іти через кладку, через ліс, перетнути сквер чи парк... А тому існує небезпека, що загрожує твоєму здоров’ю і життю. Звичайно, спочатку по цій дорозі вас водили батьки, щоб ви її добре вивчили і навчилися вибирати безпечне місце. А згодом ви подорослішали, і батьки вам самим довірили йти нею. Але пам’ятайте, що правила є завжди, на кожній дорозі, і тому треба їх дотримуватися, щоб уникнути небезпеки.

Учитель. А як треба правильно йти, щоб бути завжди у безпеці? (Відповіді дітей.)

 • Йдучи до школи чи повертаючись додому, йдіть з друзями або дорослими. Це, по-перше, цікавіше, є з ким поспілкуватись, а по-друге, безпечніше, бо гуртом завжди легше.
 • Будьте завжди на виду, тобто йдіть такими стежками та дорогами, де ходять люди, оскільки є вірогідність зустрітися з небезпечною людиною чи твариною. І тоді за вас нікому буде заступитися. Ви зустрінетеся з бідою сам на сам.
 • Діти, котрі полюбляють наодинці гуляти в парку, сквері, в лісі чи інших безлюдних місцях, часто ставлять своє життя під загрозу, випробовують свою долю, наражаючи себе на небезпеку. Адже, де є хоч двоє людей, вірогідність небезпеки вдвічі зменшується, тому що в такому випадку легше знайди правильне вирішення або вихід із ситуації. А злочинці ніколи не нападають на групу людей, тому що їм не потрібні свідки. Вони чекають одиноких перехожих, над якими можна поглумитися.
 • У гурті легше уникнути нападу бродячих тварин, вони теж, як правило, на групу людей не нападають. А тому ніколи не блукайте самі безлюдними доріжками не лише, коли стемніє, а навіть удень, щоб ніхто не образив, не скривдив.
 • Будьте на виду, щоб покликати на допомогу. А в безлюдному місці, коли над дитиною нависла якась загроза, хто прийде на допомогу, хто заступиться, хто врятує? Хто знатиме, де шукати її? Мабуть, не один раз комусь з вас, діти, доводилося чути або читати про те, що пропала дитина, її розшукують родичі і міліція, а знайти важко, а то й неможливо з різних причин. Чули ви, можливо, і про те, що викрадають дітей з метою одержання великих грошей за них і т. ін. А тому будьте дуже пильні і вибирайте дорогу людну і безпечну та завжди ходіть по ній, щоб дорослі члени родини знали, де вас шукати в разі біди. Наприклад, ви перечепились, упали і зламали ногу. В такому випадку рухатися не зможете, а прийти на допомогу нікому, якщо ви звернули зі звичного шляху і пішли навпростець. Ніколи не скорочуйте свій шлях, йдучи навпростець, бо мудрість народна каже: «Хто навпростець мандрує, той удома не ночує», «Далеко, та легко, а близько, та слизько», «Як поїдеш в об’їзд, то на обід будеш, а як навпростець, то тільки увечері», «Навпростець тільки ворони літають». І це правда. А ви, діти, як гадаєте? (Відповіді дітей.) От уявіть, що взимку ви пішли навпростець через річку, скорочуючи при цьому свій шлях удвічі, та й провалилися в ополонку, бо не побачили... Хто надасть вам допомогу? Або послизнулись і вивихнули ногу? З такої ситуації дитина сама не вийде, а що їй робити? Тому вибирайте безпечну дорогу, що по ній завжди ходите. І коли вас довго немає, то мама з татом вийдуть назустріч і знайдуть свою дитину та нададуть необхідну допомогу.
 • А коли назустріч іде собака, а ти один, що ти робитимеш? (Відповіді дітей.) Є декілька варіантів: вона тебе не чіпає і проходить мирно, то й ти ніколи не зачіпай чужу собаку, бо це може бути досить небезпечно. По-перше, ніколи не дивися собаці пильно в очі, не посміхайся до неї, бо вона думає, що ти показуєш їй зуби, щоб кинутися на неї, адже собака показує зуби (оскалюється) перед нападом. Так вона демонструє свою силу. Якщо ти дуже насторожений при зустрічі з собакою, то вона це відчуває і першою нападає, тому ніколи не показуй страху, а тим більше — не тікай від неї! Якщо ти бачиш, що собака виявляє агресивність, то треба дати команди, які вона, можливо, розуміє і виконає, — це «Фу!», «Сидіти!», «Стояти!», «Лежати!» Якщо ж це не допомогло, і собака присідає, щоб стрибнути на тебе, то ти повинен активно захищатися палицею, каменем, грудкою землі чи що трапляється під руки. Якщо є поблизу дерево — можна вилізти на нього, а якщо ні, то захищай горло, голову руками, старайся повернутися до собаки спиною і відбивайся. Коли собака вкусила, то рану треба промити розчином марганцівки, перекисом водню і обов’язково звернутися до лікаря, бо в слині, що потрапила в кров, може бути багато хвороботворних мікробів, вірусів, які є дуже небезпечними для людини, а найстрашніша хвороба — це сказ, який передається людині від хворої тварини. Трапляються випадки, коли вона помирає від паралічу.
 • Особливу загрозу для людини становлять безпритульні собаки, котрі об’єднуються в зграї. Вони можуть нападати на людей і загризати їх до смерті, тому ніколи не броди по пустирях та смітниках, де вони, як правило, живуть і своє місце пильно охороняють. Такі собаки дуже злі, голодні і тому агресивні, вони нападають не лише на одиноку людину, а й на кількох, а тим більше на дітей.
 • Небезпека завжди зростає з настанням темряви. Якщо вам довелось іти ввечері, то вибирайте освітлену дорогу, а краще під’їхати транспортом або щоб вас зустріли дорослі члени родини. Життя у кожного одне і не треба ставити його під загрозу. На неосвітлених, безлюдних вулицях можуть збиратися наркомани, п’яниці, які часто вимагають грошей, чинять насильство, а дитина не зможе себе захистити.

Пам’ятай!

 • Треба бути завжди на виду, не усамітнюватися навіть тоді, коли дуже хочеться побути наодинці.
 • Завжди вибирай безпечні місця, куди б не йшов. Проаналізуй, де краще йти.
 • Вибирай той шлях, де менше перешкод, де безпечніше.
 • Переходь вулицю на пішохідних переходах, у підземних переходах, на естакадах — це місток для пішоходів над дорогою, а коли встановлений світлофор — на зелене світло для пішоходів, де є відповідні знаки і дорожня розмітка.
 • Ніколи не поспішай, тим самим наражаючи себе на небезпеку. Краще вийди на п’ятнадцять хвилин раніше, щоб встигнути і мати про запас кілька вільних хвилин на непередбачені ситуації.
 • Не скорочуй шлях, а йди завжди звичною дорогою.
 • Повертаючись увечері додому, йди з друзями або дорослими, вибирай освітлені місця.
 • Якщо в під’їзді чи у переході тобі зустрілися незнайомі люди, краще зроби вигляд, що ти щось забув і вийди, щоб не наражатися на небезпеку, а сам зайди до знайомих і звідти зателефонуй батькам, щоб тебе зустріли.
 • Якщо ти затримуєшся у друзів, обов’язково повідом про це батьків, а перед тим, як будеш виходити, ще раз зателефонуй, щоб вони тебе зустріли.
 • По дорозі додому чи до школи обов’язково зверни увагу і добре запам’ятай, де знаходяться каналізаційні люки, вони можуть бути відкриті, туди випадково можна впасти, навіть коли є кришка, але неправильно лежить на отворі.

Людина сама творить свою долю, багато залежить від того, який шлях вона обере і як поводитиметься у навколишньому середовищі.

І не забудь!

 • Виходячи з дому, позачиняй усі вікна і двері, кватирки — теж. Це для того, щоб злодії не проникли в хату, щоб сильний порив вітру не побив вікно та не заніс недопалок у квартиру і щоб не виникла пожежа.
 • Перевір, чи замкнув вхідні двері. Люди бувають різні, хтось може скористатися твоєю халатністю.
 • Вимкни всі електроприлади. Ти знаєш, як це небезпечно, коли залишився включеним обігрівач, праска та інші прилади.
 • Перевір газову плиту, чи закриті крани. З газом жартувати не можна, бо від твоєї байдужості можуть постраждати інші мешканці будинку.
 • Воду також перевір, щоб не капала. Це дорого коштує не лише для твоєї сім’ї, але й для держави.

І якщо ти все зробив правильно, все перевірив, то можеш спокійно йти знайомою дорогою до школи. Ніколи не поспішай вийти з хати, поки всього не перевіриш, бо друзі, які кличуть тебе, можуть зачекати, а біда не чекає. Тому роби все так, щоб було якнайменше стресів у твоєму житті. Від цього залежить і твоє здоров’я.

Любіть себе та інших поважайте,
Своє життя й здоров’я бережіть.
І правильну дорогу обирайте,
Якщо до старості бажаєте дожить.
Щоб не спізнитись, ви не поспішайте,
Раніше вийдіть, щоб спокійно йти.
А по дорозі рот не роззявляйте,
Щоб і життя, й здоров'я зберегти.
Бо їде транспорт, всюди перехожі,
Хто на роботу, хто з роботи йде.
Чи сіє дощ, чи дні стоять погожі,
А рух не припиняється ніде.
Летять машини, швидкість в них висока!
Миттєво транспорт нам не зупинить.
І хоч дорога, може, й неширока,
Та через неї, діти, не біжіть!
Спіткнутись можна чи перечепитись...
Летять машини, вам не сила встать...
Автомобіль не може зупинитись,
Страшне нещастя може вас спіткать.
Дорогу виберіть до рідної вам школи,
Щоб світлою й безпечною була.
І навпростець теж не ходіть ніколи.
Собі й нікому не бажайте зла.
Самі у темряві ніколи не блукайте,
А з друзями старайтеся іти.
І людну вулицю та стежку вибирайте,
Щоб і життя, й здоров’я зберегти.

Діти, запам'ятайте ці правила. А тепер час відгадувати загадки.

У лісі лежить, через поле біжить,
А як устане, то й до неба дістане. (Дорога)

Що то за звір ліг на дорозі і всі по ньому ходять? (Зебра)

А як рятуватися, коли незнайомець вас схопив?

Використовуйте все, що можете: кричіть з усієї сили, кусайтеся, відбивайтеся, кличте на допомогу, виривайтеся, сипніть в обличчя піску... І як тільки він ослабить свій захват, виривайтесь і біжіть до людей. Від вашої активності залежить ваше життя.

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube