Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Придбати книгу

Про культуру поведінки за столом

Мета: вдосконалювати навички культурної поведінки. Розвивати самовиховання, вміння поводитися за столом вдома і в громадських місцях. Виховувати повагу до себе та інших людей.

Обладнання: разовий посуд, серветки, плакати з малюнками гарної і поганої поведінки дітей за столом.

Учитель. Сьогодні ми поговоримо про культуру поведінки за столом, щоб усі вміли правильно поводитися і вдома, і в громадських місцях. Адже поведінка за столом свідчить про культуру людини, її вихованість.

Дитина 1. Ой, як мені набридло! Без кінця-краю все виховують і виховують. То так не сиди, то так ложку не тримай, то сядь рівно, то не розмовляй. І так щодня. Я їм так, як мені хочеться, яке кому до того діло! І буду поводитися так, як хочу. Що кому до того?

Дитина 2. Звичайно, можна поводитися і так, як ти. Але кому це приємно, ти про це не думав? Ти не задумувався, чому з тобою ніхто не хоче сидіти за одним столом?

Дитина 1. А нащо мені, щоб зі мною сиділи? Одному краще!

Дитина 2. А я так не думаю. І діти теж так не думають. Тому що всім приємно, коли ти з друзями, а не один. Недаремно кажуть, що в гурті легше жити, легше все робити.

Дитина 1. Подумаєш! А я сам хочу!

Дитина 2. Ні, і ти один бути не хочеш, тільки ти не вмієш себе привчити до культури, а тому так говориш. У тебе немає сили волі, ось чому ти залишився сам. А культура — це показник твоєї вихованості, чемності, ввічливості.

Учитель. Розгляньте малюнки. Як діти поводяться за столом? На яких малюнках вам подобається поведінка дітей, а на яких — ні? (Діти розглядають малюнки і роблять висновки.)

Діти. Звичайно, правила повторити зайвий раз не завадить.

Дитина 3.

Ти добре правила вивчай,
Бо між людьми живеш.
І про культуру пам’ятай,
Коли кудись ідеш.
І привітатись не забудь,
Будь чемний кожен раз.
Та й кожен день культурним будь,
І кожну мить та час.

Дитина 4.

За правило собі візьми
Поводитися так.
Бо ти живеш поміж людьми,
А без людей — ніяк!
Хороші звички виробляй
У себе з юних літ.
Усіх навколо поважай
І посилай привіт.

Дитина 5.

Себе постав на висоту,
Щоб честь поберегти.
Знай добре істину просту —
Людина в світі ти!
Тому і правила вивчай,
Щоб гордо в світ іти.
Себе та інших поважай —
Людина ж в світі ти!

Учитель. А тепер поговоримо про те, які саме правила треба знати, щоб за столом поводитися культурно. Де б ви не були, в гостях чи вдома, з групою людей чи одні, а правила треба виконувати однаково ретельно, щоб це ввійшло у звичку. А звичка — це друга натура. Буде вироблена тобою хороша звичка — ти автоматично все це робитимеш і сам, і з друзями за столом, а виробиш погану звичку, вона обов’язково вилізе у найвідповідальнішу хвилину. Як шила в мішку не сховаєш, так і погану звичку. Тому пам’ятайте, що стіл, за яким ви обідаєте, повинен бути гарно сервірований. (Показує правильно сервірований стіл.) А тепер спробуйте кожен це повторити на своїй парті. Візьміть серветки, тарілки, ложки, виделки, ножі, чашки і накрийте на стіл правильно, охайно і гарно. (Діти вчаться правильно розставляти посуд.)

Учитель. Ось так правильно накривати на стіл. А коли сідаєте їсти, то пам’ятайте, що лікті на стіл ставити не можна. Це не лише негарно, але й незручно, тому що ліктями ви стягнете скатертину або звалите посуд зі столу. А як можна їсти, коли ложка високо над ротом і з неї буде все розливатися і капати на стіл? Тому про це правило пам’ятайте в першу чергу.

А тепер і друге правило. Коли їсте, то не розмовляйте. Це неприємно для інших та й самому незручно. Говорити з повним ротом їжі аж ніяк не можна. По-перше, крихти з рота летять на стіл, на людей. По-друге, і вдавитися недовго. Адже повітря, що проходить через рот, коли у вас там їжа, може втягнути щось із собою, і шматок їжі потрапить «не в те горло», як кажуть у народі, і людина може померти від нестачі повітря, тому що той злощасний шматочок перекриє доступ повітря в легені.

Правила поведінки за столом не лише роблять вас культурними, а й застерігають від біди. А ще треба жувати із закритим ротом, щоб не видавати таких звуків, як це робить поросятко, тобто не плямкати. Звуки ці неприємні для слуху інших людей і псують апетит. Та й інші звуки також неприємні — це відрижка, гикавка, чхання, кашель. Треба стежити за собою. І коли навіть випадково і трапився якийсь звук, незалежно від вас, то треба вибачитись. А якщо не можете перебороти бажання чхнути, кашлянути, гикнути, то прикрийте рот серветкою (рукою), а краще вийдіть із-за столу.

За столом користуйтеся серветкою. Це для того, щоб губи і щічки були чистими. Ваш зовнішній вигляд має бути приємний для інших. Тому і руки повинні бути дуже чистими і ними не можна брати їжу або підштовхувати шматочки з тарілки на ложку. А ще не набирайте повну ложку або багато їжі на виделку, оскільки вона не поміститься в роті. Якщо і запхаєте ви цю їжу в рот, то він не закриється, і крихти будуть вилітати, а це так негарно, неприємно і всім зіпсуєте апетит. А ще таку кількість їжі не можна добре пережувати зубами і надійде вона в шлунок достатньо не подрібнена, не збагачена слиною. Потім болітиме шлунок, який не може перетравити всі ці шматки. Людина хворіє. А кому приємно хворіти? І хоч хвороба не настає миттєво, все ж така звичка поступово призводить до хвороби кишково-шлункового тракту.

Як правильно користуватися виделкою і ножем? Ніж тримають у правій руці, а виделку в лівій, нею притримують шматок їжі. Ножем відрізають невеличкі шматочки м’яса або іншої гарячої їжі, потім нанизують його виделкою і відправляють до рота, щоб не відкушувати від великого шматка, бо це незручно і негарно. Але весь шматок гарячої їжі не треба відразу розрізати, оскільки він швидко охолоне і не буде такий смачний. Отже, гарячу їжу треба відрізати по одному шматочкові і класти в рот.

Правил є дуже багато, але поки що запам’ятайте найголовніші. Потренуйтеся вдома наодинці і згадуйте їх щоразу, коли сідаєте за стіл. А коли підете до своїх друзів у гості, то продемонструйте свої навички і поводьтеся культурно. Правила придумали люди для того, щоб бути не лише культурними і гарно виглядати перед іншими, а й здоровими. А тепер візьміть у руки ложку, а я подивлюся, чи правильно ви її тримаєте. (Вчитель показує, як правильно тримати.) А тепер візьміть у руки виделку. (Вчитель показує, як правильно тримати виделку.) Пригадайте всі правила, що їх ми сьогодні вивчили, і запишіть у зошит, щоб запам’ятати їх і користуватися ними. (Діти пригадують правила. Вчитель вивішує плакат, на якому вони написані . Діти записують їх у зошити.)

Учень 1.

Як за стіл сідаєте,
Правила згадайте.
А як все згадаєте —
Їсти починайте.

Учень 2.

Усі діти міст і сіл
Правила ці знають.
Лікті не кладуть на стіл
І не позіхають.

Учень 3.

Миють руки перед тим,
Як за стіл сідати.
Знають їсти що і чим,
Вміють помовчати.

Учень 4.

В нас серветки на столі,
Сервіровка гарна.
Ми вже учні немалі
І вчимось немарно.

Учень 5.

Бо живемо між людьми,
Й треба все це знати.
Тож себе та інших ми
Будем поважати.

Бесіда закінчується піснею про культуру поведінки (на вибір учителя).

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube