Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Придбати книгу

Учись себе перемагати

Мета: вчити учнів виробляти силу волі, старанність. Розвивати наполегливість. Виховувати самодисципліну, любов до праці.

Учень.

Як важко голову підняти,
Щоб вранці з ліжка підвестись,
І все спочатку починати
Та слухати: «Учись! Учись!»
І знову ліжко застеляти,
І зуби чистити весь час.
День в день до школи простувати
У свій такий знайомий клас.
А як було б чудово жити.
Щоб спати, скільки захотів.
І щоб до школи не ходити,
Та не вивчати дієслів.
І щоб нічого не робити,
А тільки гратись у дворі.
Чи просто байдики побити
До темноти, аж до зорі!

Учениця.

Оце то так!
Так ти ж ледащо,
Лінивець просто неземний!
Ну, не повірю я нізащо,
Що ти насправді є такий!
Без праці в світі не прожити,
І без порядку теж — ніяк!
Весь час потрібно щось робити,
Інакше — виростеш лайдак!

Учень.

Нам треба так багато знати,
Усе навчитися робить.
Учись себе перемагати —
Без праці в світі не прожить!
Як ще й науки не вивчати,
То як безграмотному жить?
Учись себе перемагати
І не вагайся ні на мить!

Учень.

Привчайся змалку до порядку
І силу волі виробляй!
Раненько встань, зроби зарядку
І гарно ліжко застеляй.
Відчуй водички прохолоду,
До школи з радістю біжи.
А не роби собі на шкоду,
Навік з порядком подружи!
Навчися сонце зустрічати
І відкривай чудовий світ.
Учись себе перемагати
З маленьких літ!

Учитель. Учись себе перемагати — це так важливо у житті. Як ви гадаєте, що означає цей вислів? (Відповіді учнів.) Себе перемагати — це означає дотримуватися порядку, коли тобі цього навіть не дуже хочеться. Вчасно сісти за уроки, коли тобі дуже хочеться порушити розпорядок дня і ще пограти у футбол. Виконати доручення тата чи мами, коли ти захоплено дивишся телепередачу і тобі зовсім не хочеться підвестися з дивана. Є багато такого, що ти його ніколи б не робив, але треба це зробити.

Всі ми, дорослі і діти, живемо в людському суспільстві і залежні від нього. У кожному суспільстві є свої закони і порядки, але ніде не люблять лінивих, нероб, лайдаків і лежнів. Вони не приносять користі, а за законом кожна людина повинна бути корисною тому суспільству, в якому вона живе. Такий порядок у людей. Навіть серед звірів є свої закони, і всі їх дотримуються, бо інакше вони не виживуть у цьому світі. Так само і люди повинні виконувати певну роботу, дотримуватися правил порядку. Уявіть собі, що люди, котрі виконували певну роботу, враз не прийшли, бо їм не захотілося. Що ж буде? (Відповіді дітей.) Погасне світло в будинках, не прийдуть у дім тепло і вода, не буде в магазинах продуктів та одягу, зупиниться транспорт. Як далі жити?

Отже, все залежить від людей. Одні люди печуть хліб, вирощують овочі та фрукти, а інші виробляють машини, верстати, літаки, хтось робить тканину, а потім з неї шиють одяг. А всі разом працюють один для одного і для всього суспільства. Люди похилого віку вже на заслуженому відпочинку, тому що вони вже відпрацювали багато років і тепер не мають сили працювати, а тому за них дбає держава, виплачує їм пенсії, дає певні пільги. Маленькі діти також ще нічого не виробляють і не вирощують, бо вони поки що нічого не вміють і не можуть. Але їх суспільство вчить, дає їм освіту, привчає до роботи і до порядку, щоб тоді, коли діти, досягнувши вісімнадцяти років, могли продовжити, своє навчання, приступити до роботи чи йшли служити в армію, щоб захищати свою Вітчизну. Ось такі закони і порядки у нашому суспільстві і їх треба дотримуватися, щоб жити у мирі та злагоді з людьми та законом. Тому ви мусите навчитися звикати до порядку, Щоб виховати в собі силу волі — це найважливіше! Бо як немає сили волі, то не буде щастя й долі! Як ви гадаєте, чому так говорять? (Відповіді дітей.) Якщо людина не вміє і не може змусити себе працювати, вчитися, виконувати покладені на неї обов’язки — це означає, що вона не має сили волі, не вміє себе організувати, а тому з такої людини виростає лежень, який потім не вмітиме добре працювати, а через те його ніхто не захоче брати на роботу.

Чи можна прожити без роботи? (Відповіді дітей.) Так, без роботи людині не прожити, бо правду в народі кажуть: «Хто не робить, той не їсть», «Хочеш їсти калачі, не сиди на печі». Отже, щоб у майбутньому мати добру роботу, добре заробляти і гідно жити, потрібно змалку привчати себе до порядку і до праці.

А ще треба виробляти добрі звички. Як ви гадаєте, які? (Відповіді учнів.) Це і рано вставати, і вчасно лягати спати, дотримуватися режиму дня, бути охайним і старанним, стежити за своїм одягом і взуттям, до роботи ставитися з повагою і виконувати її старанно. Всяка робота важлива і потрібна, тому треба навчитись усе робити. В житті все треба вміти робити. Оскільки, як каже народна мудрість, все, що знаєш, і все, що вмієш, за плечима не носити. Знання — це найлегша ноша, проте найцінніша. А в житті ці знання рано чи пізно можуть знадобитися, тільки людина не може наперед знати, що саме знадобиться їй у житті, а ось ті вміння і знання, що вона має, можуть їй стати у пригоді. Тому лінивим бути соромно. У народі про них складено чимало приказок і прислів’їв. Спробуйте навести приклади, де йдеться про лінивих. (Діти називають приказки, прислів’я та порівняння.)

Наприклад:

 • Їсть за вовка, а робить за комара.
 • У лінивого піч до спини пристала.
 • Не б’є, не лає, та ні про що не дбає.
 • Лежачий камінь мохом обростає.
 • День гуляє, три слабий, а на п’ятий — вихідний.
 • Хто лінивий, той і сонливий.
 • Як спати до дня, то присниться бридня.
 • Лінивому все ніколи.
 • Що напряла, те й мишка вкрала.
 • Ледаще на віник та на смітник годяще.
 • З лежі не буде одежі, а зі спання не купиш коня.

Приказки та порівняння можна написати на плакаті або на дошці. Діти пояснюють значення прислів’їв, приказок і порівнянь.

Учитель. А ще треба навчитися розпочату справу доводити до кінця. Це дуже важливо. Як кажуть у народі: «Хороший початок — половина діла, а хороший кінець — ділу вінець». Що почав, те треба закінчити, і тоді побачиш результат своєї праці, навчишся бути організованим. Коли ж кинув розпочату справу, то до неї дуже важко потім повернутися, а то й зовсім неможливо. Коли ти почав одну справу і залишив, потім другу і знову залишив, а тоді ще й третю, то з такої дитини виростає неорганізована людина, яка й потім ніколи нічого в житті не доведе до пуття, бо таку вже вона в собі виробила звичку. А всі звички виробляються в дитинстві і йдуть з людиною у доросле життя. Тому так важливо виробляти в собі добрі звички і дотримуватися порядку.

Організована людина має на все час, вона всім допоможе, з такою людиною і спілкуватися приємно, бо з нею є про що поговорити. Тому і ви ніколи не лінуйтеся, виробляйте у собі силу волі, добрі звички, доводьте розпочату справу до її завершення, вчіться вчитися, а для цього вмійте себе перемагати. Це досить нелегко, але хто сказав, що ви цього не зумієте зробити? Навіть коли вам не дуже хочеться сідати за книжку — зберіть свою волю в кулак і сядьте за стіл, щоб підготувати уроки, напишіть вправу, вивчіть правила, і ви побачите на наступному уроці, як це приємно бути обізнаним, організованим. До вас всі ставитимуться з повагою. Звичайно, спочатку буде важко, але згодом ви звикнете і буде набагато легше. Головне — не лінуватися! Легко — не робити нічого, проте з лінню важко жити.

Умій себе перемагать

Слід добре-добре пам’ятати
І щоб не збитися з путі
Навчись себе перемагати,
А це найважче у житті.
Нелегко з сонечком вставати,
Коли зарошений весь світ.
Тоді так хочеться поспати,
Та і тобі ще мало літ.
Нелегко й мило в руки брати
Й вода холодна, аж пече.
Так добре у садку лежати,
Коли на сонці гаряче.
Й науки нащо ті вивчати?
Все б грався, бігав і гуляв.
Учись себе перемагати,
Ще поки ледарем не став.
Дивись, і пташечка працює,
В гіллі собі гніздечко в’є.
Он бобрик гребельку будує,
І мостить дрізд гніздо своє.
Ось мишка діткам нірку риє.
Працюють бджілоньки малі.
Усяк робити щось уміє,
Щоб не пропасти на Землі.
А ти на цій Землі — Людина,
Тому учися і працюй.
Людина вміти все повинна,
Тож силу волі ти гартуй!
Бо треба так багато знати,
Щоб в світі цім розумним стать.
Учись себе перемагати.
Умій себе перемагать!

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube