Це наше рідне, українське : збірка поезії, 2024. — 216 с.

Придбати книгу

Школа — це твій дім, будь господарем у нім

Ось ви і в школі, тепер ви — учні, школярі. Приходите у це приміщення кожного дня, щоб одержувати нові знання, набиратися розуму, вчитись жити у колективі, дружити, ставати щодня мудрішими. З вами разом навчаються багато хлопчиків і дівчаток. Усі ви — школярі, а це багато до чого зобов’язує, бо в кожній школі є свої звичаї, правила, традиції. Як і в кожній школі, тут є свої герої, спортсмени, артисти, переможці шкільних олімпіад, поети, художники, відмінники і т. д. Як і кожна інша, наша школа славиться чимось особливим, таким, якого нема ніде більше. Це ваша рідна школа і вона найкраща, бо ви тут протягом багатьох років навчаєтеся, проводите свій вільний час, пізнаєте чимало цікавого, стаєте дорослішими. Це — ваша школа! Це — ваш рідний дім, а ви у ньому справжні господарі! Правда ж, чудово? Я теж так думаю. І від вас багато чого залежить і доброго, і не зовсім доброго також.

Що ж це означає? А ось що. Насамперед від вас залежить порядок і чистота у школі, бо якщо ви зразково поводитиметеся, не смітитимете, не битимете нічого і не ламатимете, то в школі буде порядок і чистота. Коли ви розведете у школі живі квіти і доглядатимете за ними, то всюди стане затишно і красиво. Якщо кожен триматиме в порядку своє робоче місце, то буде скрізь охайно. Якщо хтось започаткує добру традицію у своїй школі, то всі підтримають і продовжать її, а це означає, що у школі буде цікаве змістовне життя. Отак завжди, все добре знайде підтримку товаришів, і школа, місце, де проходитимуть ваше дитинство і юність, буде найкращою. Все залежить від вас, тому що ви — у своїй школі господарі. Треба бути активними, відповідальними, бережливими, охайними, старанними. І ще багато гарних якостей слід набути, щоб стати справжніми господарями у своїй школі. Отож, старайтеся! Все залежить від вас.

Уявімо, що у школі учні не хочуть бути дбайливими господарями. Якою буде школа, чи ж сподобалося б вам вчитись у такій? Ось наприклад: учень їв яблуко чи грушку, а недоїдок кинув куди попало. Один так зробив, другий, третій... І в приміщенні стало страшенно брудно, бридко... А ще погляньмо на робочі місця учнів, уявімо, що там нема порядку, все розкидане, занедбане... Така картина вам до вподоби? Ну, що скажете? Звичайно, ні, я з вами цілком згідна. У такій школі зовсім неприємно вчитись, навіть соромно, як хтось чужий зайде, він одразу зауважить, що тут не господарі живуть, а звичайні нехлюї, які себе не поважають. Бо та людина, котра себе поважає, не може так жити. Тому ми з вами підемо з такої неохайної школи, бо там нема господарів, а почнемо своє навчання у гарній, затишній і красивій школі, де ми самі господарі.

Тому ніхто з вас не кидатиме ганчірку на дошку чи на стелю, щоб там лишилася пляма і довго-довго псувала вигляд нашого класу. А постараємося так поводитися, щоб було всюди чисто і затишно. Для цього у клас і в коридор принесемо гарні квіти у вазонах і щодня будемо їх підливати, бо вони живі і потребують догляду. Можна організувати і живий куточок, але для цього треба спитати дозволу у керівництва, яке по можливості виділить потрібне місце для тваринок, якщо, звичайно, таке є. А ще у школах учні самі випускають стінні газети, і це просто чудово! Бо можна про все розповісти у ній: і про новини у світі науки, і про все цікаве, що хтось прочитав, а ще про різні фокуси, про товаришів і про себе. Це вже традиції, які житимуть довго-довго, бо цікаве завжди підтримають інші учні, і старші, і молодші.

А ще в школі можна створити музей, якщо назбирати багато цікавого матеріалу на певну тематику, створити картинну галерею, робити різні виставки. І все це залежить від вас, якщо ви дуже захочете, захопитеся певною роботою, загоритеся, як зірочки, і виявите свій характер, то все можливо, бо це — школа, ваш рідний дім, а ви у ньому — господарі. Не будьте лише байдужими до свого дому, полюбіть його і вам у ньому цікаво заживеться. Ваше життя наповниться змістом, красою, відповідальністю. Ви навчитеся проводити гарні вечори або дискотеки, весело організовувати прибирання території школи якісно ремонтувати клас та ін. Отже, все залежить від вас самих, від вашого слова, дружності, організаторських здібностей Тому виявляйте себе у школі, беріться за різну роботу, щоб зрозуміти, де найкраще виявиться ваш характер, майстерність, здібності, талант. Може, ваше покликання у спорті? Тоді йдіть у спортивний зал і займайтеся тим, що вам до душі. Там вас радо зустріне вчитель фізкультури. Він навчить і в теніс грати, і в футбол, і в баскетбол та волейбол, бо він усе це вміє і вчить дітей з великим задоволенням. Він ще в дитинстві знайшов свою улюблену справу і хоче навчити всіх вас.

А, можливо, ви прагнете стати вченими і вас цікавить певна галузь знань. Це прекрасно. Учитель розкриє вам обрії науки, бо він знає, до яких книжок звернутись, які журнали почитати. Тому запишіться до нього в гурток, там він розкаже значно більше, ніж на уроці. А хто любить співати і хоче показати себе у співі — чому б не відвідувати заняття хору чи і вокальної групи школи? Там на вас уже давно чекають і готові допомогти кожному. І в танцювальному та в усіх інших гуртках вас радо зустрінуть, бо це — школа, ваш рідний дім. Вас тут люблять, хочуть допомогти, навчити, розкрити ваші таланти, щоб ви знайшли себе у житті. А це ж робиться у дитинстві і в юності, саме у шкільному віці. От що таке — ваша школа! Це ваш другий рідний дім. У ньому проходить половина вашого свідомого життя. Тут вірні друзі і товариші, з ними ви спілкуєтеся, переживаєте і радієте, з ними разом пізнаєте цей дивний і неповторний світ, оволодіваєте знаннями, живете і повнокровним життям. А щоб цей рідний шкільний дім був привабливим і красивим, затишним і ще кращим, треба турбуватись про нього, бо кожному хочеться, аби у його домі було якнайкраще, чи не так? А для цього треба багато трудитись разом з друзями, вчителями, батьками, щоб школа ваша була красивою! Ось у вільний час подумайте, що ви могли б зробити корисного для школи. Можливо, хтось запропонує щось суттєве, про що я не сказала, і він впровадить свою ідею в життя, це буде його вимріяна дійсність. Уявляєте, яка то буде радість! А поки ще нічого не спало на думку, то підтримуйте у класі, у всіх шкільних приміщеннях чистоту і порядок, допомагайте молодшим зрозуміти, що школа — ваш спільний дім, а ви у ньому повноправні господарі, люди, які перебувають тут значну частину свого життя. Крім того, ще треба вчитись поважати людську працю, бо ж у школі є прибиральниці, які підтримують чистоту шкільних приміщень: класів, коридорів, роздягалень, ігрових кімнат, туалетів та ін. Вони трудяться щодня, миють, чистять, витирають пил не тільки для того, щоб було чисто, а й щоб ми з вами були здорові. Бо відомо, що чистота — запорука здоров’я. Словом, у школі, як і у власній квартирі, треба дотримуватись порядку, тим більше, що тут вас багатенько, кожен пробіжиться і стане такий «туман», що дихнути нічим, а все це осідає в легенях. Тому і кашляють діти частіше там, де приміщення не провітрюються, де діти часто бігають, натомість, щоб гратись у спокійні ігри на перервах. От і думайте, як треба поводитись.

А зараз дайте відповідь на те, що ви зрозуміли з цієї бесіди.

  • Яким має бути ваше робоче місце?
  • Як учням слід поводитись на перервах?
  • Для чого потрібно дотримуватись чистоти? Доведіть, що чистота — запорука здоров’я.
  • Як, на вашу думку, чи потрібні у школі живі квіти і для чого? А живий куточок?
  • Чому треба провітрювати класну кімнату і для чого дітям необхідно виходити на перерві з класу?
  • Чи потрібні у класі чергові учні?
  • Як ви гадаєте, школа — це ваш другий дім, чи це просто так кажуть? Доведіть свою думку.
  • Чи треба дітям стежити за порядком і чистотою у школі, на подвір’ї, чи хай би це робили дорослі люди? Як ви думаєте?
  • Діти, дорога вам ваша школа чи ні? Чому ви її любите?
  • Що б ви хотіли змінити у школі? Які нові традиції вам хочеться впровадити у нашій школі?

Ось і поговорили ми про нашу школу, про найріднішу в світі школу кожного з вас. Ви ж не соромитеся сказати, в якій школі ви навчаєтеся, правда? Вам приємно, коли хвалять вашу школу, тоді здається, що ця слава поширюється і на вас.

Так воно і є. Якщо ж говорять про неї щось погане, вам стає прикро, ніби це ви самі щось накоїли, чогось недогледіли, не зробили. Ось це і є почуття господаря. А от коли відбуваються у школі чи між школами змагання, у кожного виникає непереборне бажання перемогти, будь-що здобути перемогу! Правда? І яка радість переповнює душу, коли перемога — наша! І з яким почуттям прикрості кожен іде додому, коли не його школі дісталась перемога. Так само і всі вчителі та учні вболівають за успіхи дітей на олімпіадах, концертах, спортивних та інших змаганнях, бо тут підтримується престиж рідної школи. Ось що таке — рідна школа. Зрозумійте одне, що ви в ній не тільки учні, які тимчасово перебувають тут, а й повноправні господарі, які повинні дбати про чистоту, порядок, затишок і красу приміщення та території, відповідати за її престиж і славу! Тому подумайте добре, як поводитись, як навчатись, щоб і вами пишалася ваша школа, щоб і ваші успіхи приносили їй славу і честь. І щоб про вас, учнів, з гордістю казали люди: «Це діти з найкращої нашої школи!»

А все залежить від кожного з вас, дорогі діти. Буде пишатися вами школа, буде пишатись і Батьківщина, вся наша рідна Україна. Бо хто з дитинства наполегливо трудиться, досягає успіхів, старається, той і в життя доросле піде активним трудівником, який досягне своєї мети у житті і своєю наполегливою працею, активним способом життя прославить рідну Україну. Отож, у добрий час вам, діти! Любіть свою школу, все зробіть для того, щоб вона була найкращою, щоб вам у ній було затишно і добре. Все залежить саме від кож ного з вас. Бо школа — це твій рідний дім, будь господарем у нім! А де добрий господар, там і гарний дім, правда?!

Учень.

Школа відкрила нам двері свої,
Кличе учитися всіх.
В школі навчаються друзі мої,
Пісня лунає і сміх.

Радість і мудрість у школі живе,
Школа — це рідний наш дім.
Мрія усіх у політ нас зове,
Діти щасливі у нім.

Подякувати автору

4149 6293 5206 2541

Красоткіна Надія Григорівна

Відеозаписи у виконанні та за участі Надії Красоткіної.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube

Відеозаписи творів Надії Красоткіної у виконанні дітей та дорослих.

Перегляньте усі відеозаписи на YouTube